Mason Fabric Power Rocking Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Rock yourself or a little one to sleep with the Mason Power Rocking Recliner. Enjoy the recliner’s soothing motion when you are in a sitting position, or transition to a recline using the power control on the side of the arm. Keep your phone or other mobile device charged with a convenient built-in USB port located in the power control. Our patented DualFlex Spring System™ ensures durability and offers a pleasing mix of firmness and flexibility. Other comfort-enhancing features include a high-divide back cushion that cradles your head and neck, additional tufting for lower back support and pad-over arms that take pressure off your forearms.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 151.000 lb |
| Product Weight | 151 lb |
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.