Mason Fabric Swivel Gliding Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy an extensive range of soothing motion with the Mason Swivel Gliding Recliner. With a 360-swiveling feature, you can watch TV, easily turn to chat with someone and even check out what’s happening behind you. If you’re trying to relax, enjoy the chair’s gentle gliding motion, designed to help you unwind. Other comfort-enhancing features include a high-divide back cushion with tufting that takes pressure off your head, neck and lower back, and pad-over arms that support your forearms. Engineered for quality, this recliner is bolstered by our patented DualFlex Spring System™, which provides flexibility and a wide range of motion.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.