Mason Fabric Rocking Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Great for busy people who need unwinding, the Mason Rocking Recliner will send you into the relaxation zone with two serenity-enhancing features: a gentle rocking motion and a recline you can easily adjust with the handle-activated system on the outside the arm. A high-divide back cushion with tufting has a refined look and a cushy feel that your head, neck and lower back will love. Our patented DualFlex Spring System™ provides flexibility and an optimal range of motion and ensures that the recliner will stay comfortable for years to come.
Features
| Rocking | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.