Rio Fabric Power Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Elevate your well-being with the ergonomic Rio Power Recliner. Using a power control conveniently placed in the arm, you can easily transition from sitting to reclining for maximum relation. A USB charging port in the control allows you to keep devices powered up and ready to for use. With our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers firmness and flexibility as you sit, you can be sure that the recliner will stay supportive for years to come. Additional comfort-enhancing features include plush divided back cushions that keep your neck, back and lower lumbar feeling good, and inset padded arms that take pressure off your forearms for long periods of sitting.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 133.000 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.