Rio Fabric Power Recliner with Power Headrest
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Indulge in all the comfort of a powered recliner with Rio Power Recliner with Power Headrest. As you settle in for a relaxing evening, enjoy divided back cushions that keep your neck, back and lower lumbar supported. When you’re ready to lay back and unwind, you can independently adjust the headrest and recline using a convenient power control in the arm. There’s also a built-in USB charging port in the power control, so you don’t have to worry about your devices dying. No matter how long you sit, inset padded armrests will keep your forearms comfy. Durability is guaranteed with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which provides firmness and flexibility and ensures that your recliner will stay supportive for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 145.000 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.