Rio Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Settle in and enjoy the gentle soothing motion of the Rio Rocking Recliner with Power Headrests. In a seated position, this recliner features a comforting back and forth movement that’s ideal for lulling babies or taking naps. When you’re ready to recline, use the power control in the arm to independently adjust the recline and headrest and find the perfect angle for relaxation. You won’t need to get up to charge your phone, thanks to a convenient USB charging port in the power control. Plush divided back cushions support your neck, back and lower lumbar, while inset padded armrests cradle your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, this recliner is built to last for a lifetime of comfort.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 148.000 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.