Rio Fabric Power Rocking Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Enjoy premium comfort as you unwind with the soothing motion of the Rio Power Rocking Recliner. In the seated position, this recliner has a relaxing back and forth motion that’s great for lulling babies or taking naps. Ready to recline? Use the power control in the arm which also features a convenient built-in USB charging port. Other elements designed to enhance your well-being include divided back cushions that support to your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that reduce pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio recliner is built to last a lifetime.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 136.000 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.