Rio Fabric Recliner
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Prioritize your comfort and well-being with the easy-to-adjust Rio Recliner. Using an easy-to-access handle on the arm, it’s simple for you to adjust the recline and get into the relaxation zone. Other ergonomic features designed to enhance your wellness include divided back cushions that provide support to your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests look and feel good, immediately taking pressure off your forearms. Reinforced by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that combines firmness with flexibility, the Rio Recliner is built to last.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 26.331 |
| Carton Weight | 126.000 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.