Arlo Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Get all the comfort you need for a relaxing night with the family from the Arlo Power Reclining Sofa with Power Headrests. Using the power controls in both arms, independently adjust the headrests and recline so sitters can find their ideal level of support. With USB charging ports in the power controls, you can keep devices powered up and ready for action. Additional ergonomic features include pull-tufted, triple-divide back cushions that cradle your head, neck and lower back, and contoured seats with chaise pads that take pressure off your legs. Rounded pad-over track arms cushion your forearms. Enjoy firmness and flexibility as you sit thanks to our DualFlex Spring System™, which also ensures the sofa will last a lifetime.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 78.200 |
| Carton Weight | 294.000 lb |
| Product Weight | 294 lb |
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.