Arlo Fabric Reclining Sofa
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Make it a cozy night in with the Arlo Reclining Sofa, which features an easy-to-use handle for adjusting the footrest and recline. The simple yet sophisticated design has a contemporary aesthetic with pull-tufted, triple-divide back cushions that support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms take pressure off your forearms, helping you relax as you settle in for the evening. Our patented DualFlex Spring System™ ensures years of flexibility and firmness as you sit.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 74.010 |
| Carton Weight | 344.000 lb |
| Product Weight | 344 lb |
| Weight | 344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.