Hayley Slumberland Exclusive
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Hayley power reclining loveseat. This dark brown, top grain leather loveseat features a generously scaled frame, contoured seats, and padded arms with a striking top-stitch detail. Power recline and headrest controls on each side allows for customized comfort, and USB ports provide convenient device charging. Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Hayley |
|---|---|
| Material | Leather |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 40.842 |
| Carton Weight | 232.000 lb |
| Product Weight | 210 lb |
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Style | Transitional |
| Collection | Hayley |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.