Mason Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Make it easy for everyone to kick back and relax with the Mason Power Reclining Sofa with Power Headrests. With a convenient power control on the side of the arms, you can independently adjust the recline and headrests and find the best position for relaxation. Both controls have USB charging ports for mobile devices, so you don’t have to worry about your phone dying while you unwind. Your back and neck stay supported thanks to high-divide, tufted back cushions that take pressure off your head, neck and lower back. Our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility as you sit and ensures that the sofa will stay comfortable for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 73.000 |
| Carton Weight | 295.000 lb |
| Product Weight | 295 lb |
| Weight | 295 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.