Mason Fabric Reclining Sofa
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Make every night a great night to kick back and watch a movie with the Mason Reclining Sofa. Comfortably recline in this sofa using a handle-activated recline system located on both arms. Your head, neck and lower back stay supported thanks to high-divide back cushions with tufting, while pad-over armrests take pressure off your forearms. This simple, streamlined sofa is upholstered with durable, cleanable fabric so you won’t have to worry about spills and everyday wear and tear. Our patented DualFlex Spring System™ ensures that just-right mix of firmness and comfort will last for years to come—even if your kids like to jump on the couch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 73.000 |
| Carton Weight | 255.000 lb |
| Product Weight | 255 lb |
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 91 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.