Arlo Fabric Reclining Loveseat with Console
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Whether you’re napping or watching the big game, the Arlo Reclining Loveseat with Console keeps you comfy and puts items like remotes and beverages close at hand. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Designed to enhance your well-being, Arlo has pull-tufted, triple-divide back cushions for a distinctive look and comfortable feel. A contoured seat with chaise pad takes pressure off your legs as your sit, while our patented DualFlex Spring System™ provides firmness and flexibility. Rounded pad-over track arms cushion your forearms—something you’ll really appreciate if you’re spending hours gaming or streaming movies. Control the recline using an easy-access handle on either of the arms.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 64.650 |
| Carton Weight | 331.000 lb |
| Product Weight | 331 lb |
| Weight | 331 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 76 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.