Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Take charge of your comfort and well-being with the Mason Power Reclining Loveseat with Power Headrests. Wellness enhancing features include pad-over armrests that take pressure off your forearms and high-divide back cushions that cradle your head, neck and shoulders. Additional tufting supports your lower back. Using the power control on either of the arms, you can independently adjust the headrest and recline to find the position most comfortable for you. Keep devices powered up with a USB charging port built into the power control. And rest assured that the loveseat will look and feel good, even in homes with active families, thanks to our patented DualFlex Spring System™ which bolsters the frame and ensures firmness and flexibility as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 53.600 |
| Carton Weight | 244.000 lb |
| Product Weight | 244 lb |
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.