Mason Fabric Power Reclining Loveseat
Our friendly team of furniture and mattress experts are here to help. Give us a call or text us so we can help make your shopping experience better.
This piece may have many different choices for your home and may be shown differently in our showroom than as pictured on website, price will vary depending on options chosen.
Whether you’re a gamer or avid movie fan, the Mason Power Reclining Loveseat is the perfect spot to kick back and relax. It’s easy to shift between sitting and reclining with a convenient power control in both arms, which features a built-in USB charging port that keeps devices powered up. Once you’ve settled in, enjoy the comfort of pad-over armrests that take pressure off your forearms and high-divide back cushions with tufting that support your head, neck and lower back. Should things get a little raucous, don’t worry about spills. And with our durable DualFlex Spring System™, it’s okay if your kids decide to get bouncy. This patented technology bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 53.600 |
| Carton Weight | 220.000 lb |
| Product Weight | 220 lb |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 66 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.